Nowy pomysł na okulary korekcyjne

fotochromySoczewki fotochromowe stosuje się w okularach korekcyjnych. Ich użytkowanie zdecydowanie może nam ułatwić życie, zwłaszcza w czasie lata, kiedy widoczność może być ograniczona przez silne działanie słońca. Czym jednak w ogóle są fotochromy? To inteligentne soczewki, które zmieniają swoje właściwości pod wpływem światła, co oznacza, że w pomieszczeniach się rozjaśniają, a na słońcu przyciemniają.

Działanie fotochromów
Fotochromy działają błyskawicznie, stopień ich przyciemnienia bądź ewentualnego rozjaśnienia może być zależny od zróżnicowanych czynników. Najogólniej zalicza się to nich natężenie słońca, temperaturę oraz materiał, z jakiego zostały wykonane. Soczewki szklane działają bowiem o wiele wolniej od soczewek organicznych. Znaczenie może mieć ponadto panująca pora roku, gdyż podczas zimy fotochromy przyciemniają się znacznie mocniej, a także miejsce, w którym przebywamy. Tam gdzie powietrze jest rzadsze i czystsze soczewki także będą przyciemniać się nieco szybciej.

Kto może stosować fotochromy?
Soczewki fotochromowe może stosować praktycznie każdy. Zaleca się je szczególnie dla osób z wadą wzroku, a także czynnie uprawiających sport. Fotochromy stosuje się także w okularach przeznaczonych dla kierowców.